Грудне вигодовування (лактація) — від міфів до реальності

Що може бути простішим і природним ніж годування дитини грудьми? Так годували дітей наші мами, бабусі, прабабусі. Саме завдяки цій фізіологічній особливості жінки, людство не вмерло з голоду, а продовжує існувати і розвиватися. Тим більше цікавий, в цій ситуації, феномен того, що навколо грудного вигодовування існує величезна кількість, міфів, легенд, стереотипів і помилок, які породжують все нові і нові суперечки, нові питання: годувати грудьми або штучним харчуванням?
 

Якщо грудьми, то на вимогу або по годинах? Як уникнути застою молока? Як стимулювати лактацію? Як зменшити лактацію? До якого віку продовжувати годувати дитину? Як правильно завершити грудне вигодовування? Це лише деяка частина питань, з якими стикається кожна молода мама.

Саме тому ми вирішили знову підняти тему грудного вигодовування і розповісти молодим мамам, а також тим жінкам, які збираються ними стати, що з цього приводу говорить практична медицина.

Годувати дитину грудьми — це норма. У цьому процесі немає нічого жертовного і / або героїчного. Так розпорядилася природа. Здорова мама, яка народила дитину, може його вигодувати. В якому обсязі, як довго, як часто — це вже інші питання. Жіночий організм від народження зазнає постійних змін. Як довго і в якому обсязі жінка буде годувати кожної конкретної дитини, залежить від маси факторів: гормонального фону, психологічного стану, стану здоров’я, генетичними схильностями. Тут важливо розуміти одне — якщо жінка може годувати дитину грудним молоком — це найкраща інвестиція мами в фізичне і психологічне здоров’я малюка.

Чи потрібно спеціально готуватися до годування дитини грудьми? Як ми вже говорили, годування — процес максимально природний. Однак, для того, щоб не розгубитися в відповідальний момент, варто починати готувати груди до годування дитини на останніх місяцях вагітності. Під підготовкою, ми розуміємо, щоденні нескладні процедури, а саме: прийняття повітряних ванн протягом 20-30 хв, обтирання, вологим жорстким рушником, з поступовим зниженням температури води з 24 до 20 градусів, легкий погладжуючий масаж грудей з витягуванням сосків, особливо якщо вони втягнуті. Також рекомендуємо зробити вибір на користь нижньої білизни з 100% натуральних тканин.

Початок лактації: на вимогу або по годинах? Отже, у Вас народився малюк, з чим ми Вас і вітаємо! Напевно, на 100% до цього моменту підготується неможливо, настільки це важливе і хвилююча подія в житті будь-якої сім’ї. Для початку молодій мамі необхідно прийняти змінився спосіб життя і налагодити такі, здавалося б, звичайні процеси, як догляд за собою, дитиною, сон, харчування і, звичайно ж, годування на вимогу. Перший, найважливіший молочний продукт в життя дитини — молозиво. Воно може почати виділятися з жіночих грудей ще до пологів, в першу добу або протягом 3-5 днів після. Саме тому груди необхідно пропонувати дитині для прийняття молозива постійно, тому що, знову підкреслю, це неймовірно корисний продукт для дитини. На жаль, часто цього надають недостатнє значення.

На п’яту добу після пологів молозиво, як правило, закінчується і з’являється перехідне молоко, якого стає більше з кожною годиною. Якщо груди не стала занадто твердої — це означає що відтік достатній. Якщо ж жінка відчуває що груди затверділа — це сигнал до того, що потрібно звернутися за допомогою до мед. персоналу пологового будинку. Адже при застої молока дитина не зможе пити його вільно, буде нервувати і, як наслідок, втрачати у вазі. Чи варто говорити, що фізичний і психологічний стан мами теж не може бути позитивним в такій ситуації. Але не хвилюйтеся, вихід з цієї ситуації простий: знайти зручну позу для годування, прикладати поперемінно до однієї і другої грудей якомога частіше, спостерігати, щоб груди не починала занадто тверднути і при необхідності негайно звертатися до медиків.

На 4 добу після пологів іноді виникають лактаційний криз. Лікування в цьому випадку одне — прикладати дитину до грудей якомога частіше і Ваш організм обов’язково впорається і з цією проблемою. На що дійсно варто звернути увагу:
— навчитися правильно, прикладати дитину до грудей;
— виробити індивідуальну, комфортну для мами і малюка, тактику годування: коли, скільки, де?

До 10-14 дня після пологів починає вироблятися звичайне молоко. При правильному ставленні до лактації, як правило, всі складнощі проходять. Так що, рекомендую Вам терпіння і уважного ставлення до себе і дитині. Для екстрених випадків, важливо підтримувати контакт з мед. Персоналом і якщо виникають якісь проблеми обов’язково звертатися до лікаря. Фахівці нашої клініки завжди будуть раді прийти до Вас на допомогу.

До якого віку годувати дитину грудьми? Це рішення мама приймає сама, виходячи зі своїх життєвих обставин. МОЗ рекомендує продовжувати годування дитини грудьми до 2,5 років. Я ж вважаю, що продовжувати годувати дитину потрібно і можна до того моменту, поки це комфортно мамі і потрібно малюкові. У будь-якому випадку, навіть якщо мама змушена вийти на роботу, раніше закінчення декрету, можна не припиняти грудне вигодовування, а налагодити такий режим годування, який буде влаштовувати і маму і змужнілого малюка.
Бережіть себе! Бажаємо Вам щасливого материнства!