ГРЗ – гостре запальне захворювання верхніх і/або нижніх дихальних шляхів, спричинене в більшості випадків вірусною інфекцією, яке характеризується підвищенням температури тіла від 37,5 до 38,5º, слабкістю закладенням або рясними виділеннями з носа, болем в горлі, різзю в очах, сльозотечею, кашлем (сухим приступоподібним, або з виділенням харкотиння (частіше всього світлого).
Як правильно поводитися?
- Зберігати ліжковий режим,оскільки перебування в колективі шкідливе як для оточуючих (поширення інфекції), так і для пацієнта (загроза ускладнення).
- Доглядати за хворим має хтось один, слід дотримуватися маскового режиму.
- Слід забезпечити достатнє вживання рідини 1,5 – 2 л в день (чай, компоти, морси). Температура рідини має дорівнювати температурі тіла.
- Корисні провітрювання (температуру бажано тримати в межах 20ºС) та зволоження приміщення(до 50-70%).
- Важливо використовувати одноразові серветки й рушники.
- Викликати лікаря додому (в жодному разі не займатись самолікуванням).
Що треба знати про лікування?
- Необхідно пам’ятати, що симптоматичні засоби (жарознижуючі, гарячі чаї від застуди, судиннозвужуючі краплі в ніс) не лікують ГРЗ, а діють лише на його прояви, тому можуть застосовуватись тільки в комплексній терапії.
- Системні антибіотики на вірус не діють, про їхнє призначення вирішує лікар.
- Відсутні наукові дані про застосування гомеопатичних препаратів при вірусній інфекції.
- Необхідно пам’ятати, що народні засоби (чай з малиною, гаряче молоко з медом) не вбивають віруси й бактерії, але можуть застосовуватись як допоміжна терапія. Слід вкрай обережно застосовувати трав’яні настої, якщо є алергія.
- Ефективними в лікуванні ГРЗ є ті препарати, які мають комплексний механізм дії: впливають на основу захворювання – запалення в дихальних шляхах, тим самим зменшують набряк, нормалізують вироблення слизу, протидіють спазму бронхів.
- При виборі лікарських препаратів для місцевої терапії інфекцій рото- і носоглотки важливо не зловживати препаратами з місцевим антисептичним ефектом (до складу яких входить йод, гексетидин, фенол), оскільки вони можуть спричинити сухість і подразнення слизових оболонок. Високу ефективність при інфекціях рото-і носоглотки забезпечують препарати, які мають місцевий протизапальний та антибактеріальний ефект (на відміну від таблеток, які діють на весь організм.)