Лактостаз

Лактостаз – чим швидше почати лікувати, тим кращий результат

Лактостаз  —  порушення відтоку молока в молочних протоках жінки, що годує грудьми дитину. Виникає при застої молока в молочних залозах в наслідок його недостатнього відтоку, надмірного вироблення, вузьких протоків залози. Являється наслідком не повного спорожнення грудей, закупорки молочних протоків, застою молока.  Причиною цьому можуть бути  анатомічні особливості грудей жінки (наприклад вузькість молочних протоків), невикористанням грудей для годування або нечасте годуванням грудьми, не правильне прикладання дитини до грудей.

Опосередковано також можуть впливати різні травми грудей, тріщини на сосках,  обезвожування, переохолодження, надмірні фізичні навантаження, вузький одяг, психологічні стреси.

Симптомами, які свідчать про лактостаз, являються: набряк грудей, неприємні або больові відчуття в районі молочних залоз, затвердіння, покрасніння, температура, слабкість, наявність розширених вен.

При лактостазі рекомендовано: часті годування дитини грудьми, холод після годування або зціджування, вібраційний масаж молочної залози, лікування у фахівців.

Допускається: зціджування, теплий душ, компреси, фізіотерапевтичні процеси (при відсутності протипоказань).

Забороняється: обмеження годування, обмеження вживання рідини, нагрівання хворого місця, компреси на довгий час незалежно від його складу, взагалом спиртові компреси, затосування лікарських засобів, що пригнічують лактацію, застосування антибіотиків, що несумісні з годуванням грудьми.

Лікування необхідно починати одразу після виявлення перших симптомів. Самостійно можна спробувати теплі компреси, обережний масаж хворої частини грудей, зціджувати молоко без сильного натиску. Іноді буває достатньо правильно прикласти дитину до грудей, одноразове якісне розціджування грудей, а потім сціжування молока декілька разів. У багатьох випадках допомагає одне повне зціджування і регулярне годування в подальшому.

Якщо лактостаз проявляється в більш складній формі, і справитись з ним самостійно простими методами не вдається, то необхідно звертатись до лікаря. Пам’ятайте — чим швидше буде застосовано лікування тим більше шансів подолати захворювання в короткі строки без ускладнень. Ігнорування лактостазу може призвести до виникнення маститу (запалення тканини молочної залози викликане бактеріальної інфекції), і в крайніх випадках до абсцесу.