Контрацепція

Проведені в багатьох країнах дослідження показали, що 84% випадків вагітності серед жінок віком до 20 років є незапланованими. Статистичні дані по Україні свідчать про те, що в кожному десятому випадку на операцію переривання вагітності змушена йти молода жінка. Крім того, вагітність серед підлітків є основною причиною, через яку вони залишають навчання. Найнадійнішим методом контрацепції для молодих людей є відсутність сексуальних контактів, це найкращий захист від захворювань, які передаються статевим шляхом.

Засоби контрацепції для підлітків і молоді поділяються на:

— бажані (презервативи, гормональні контрацептиви);

— застосовувані (сперміциди);

— менш популярні (методи природного планування сім’ї);

— застосовувані в крайніх випадках (невідкладна контрацепція).

Презерватив вважається найкращим засобом контрацепції для молоді.

Основними перевагами презерватива є:

  • захист від захворювань, які передаються статевим шляхом, у тому числі від ВІЛ;
  • мала ймовірність побічних ефектів;
  • можливість застосування без призначення лікаря;
  • простота використання;
  • відносна дешевизна.

Недоліки такі:

— дискомфорт;

— алергічні реакції на латекс;

— незалежність від партнера;

— недостатня надійність.

            Для тих, хто має статеві відносини не часто, цей метод контрацепції є переважним, тому що це надійний засіб профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом. У випадках правильного використання презерватива досить ефективний метод контрацепції (теоретична ефективність 90 – 95%, практична – 90%). Використання презервативів молоддю надає впевненості в собі, оскільки як юнака, так і дівчину хвилює вірогідність небажаної вагітності чи ризик зараження захворюваннями, що передаються під час сексуальних контактів.

 Оральні контрацептиви (таблетки)

В останні роки спостерігається значний прогрес у розробці безпечних та ефективних оральних контрацептивів зі зниженими дозами естрогенів. Сьогодні вважається, що ідеальний контрацептив не впливає на обмін жирів та вуглеводів. Однак є певні труднощі у їх використанні. Порівняно з більш дорослими жінками, підлітки і молодь частіше забувають прийняти таблетки, або передчасно припиняють їх застосування.

Значні переваги оральних контрацептивів полягають у зменшенні таких випадків:

— надмірних менструальних кровотеч;

— надмірних міжменструальних болів;

— порушень менструального циклу;

— фолікулярної кісти яєчника;

— анемії;

— ендометріозу;

— вугрових висипань.

Такий  метод контрацепції має і побічні ефекти, такі як нудота, головний біль, набрякання молочних залоз, збільшення маси тіла. Останнє може бути основною причиною відмови від цього методу контрацепції. Теоретична ефективність оральних контрацептивів у жінок репродуктивного віку становить 99,5% а практична – 98%. Значна кількість молоді віддає перевагу спільному застосуванню таблеток і презервативів, оскільки останній захищає від захворювань, що передаються статевим шляхом.

Сперміциди

Переваги засобів ‑ практично відсутні побічні ефекти, а також часткове попередження захворювань, що передаються статевим шляхом. Недоліком сперміцидів є необхідність введення перед кожним статевим контактом, можливі незручності під час введення і вилучення з піхви, а також необхідність спеціального догляду. Сперміциди можна застосовувати не тільки з діафрагмою, а й самостійно. Незручність застосовування цього методу полягає в досягненні контрацептивної ефективності не раніше ніж за 10-15 хв. до статевого акту. Крім того, практична ефективність сперміцидів становить близько 80%.

Природні методи

Застосування ритмічного методу, оцінки слизу, вимірювання базальної температури особливо складне для підлітків і молоді, оскільки для правильного їх використання необхідна спеціальна підготовка. Використання методу утруднюється у разі нерегулярного менструального циклу.

 Невідкладна контрацепція

Цей метод оральної гормональної контрацепції, на перший погляд, вигідний для молоді, тому що в них незаплановані статеві контакти бувають досить часто. Однак цей метод не слід рекомендувати як регулярну контрацепцію. Він ефективний лише протягом 72 годин після статевого контакту. Дівчина має обов’язково проходити перевірку щодо наявності вагітності.

 Внутрішньоматковий засіб

Переваги цього методу попередження небажаної вагітності досить відома. Водночас існує великий ризик запальних захворювань статевих органів, у разі використання внутрішньоматкового засобу. Ризик збільшується зі збільшенням кількості статевих партнерів, що часто трапляються в молодому віці. Крім цього, цей метод контрацепції не лише не захищає від захворювань, які передаються статевим шляхом, а й різко збільшує ризик їх виникнення. Больовий синдром та збільшення кількості менструальної крові зумовлюють неприйнятність цього методу контрацепції для підлітків і молоді.

Для правильного підбору методів контрацептивів найкраще звернутись до лікаря-гінеколога.